Utlysning

Nationell samordningsfunktion kring ATMP

Diarienummer2024-04237
KoordinatorLäkemedelsindustriföreningens Service AB – Läkemedelsindustriföreningen LIF
Bidrag från Vinnova1 382 000 kronor
Projektets löptidfebruari 2025 – november 2026
StatusPågående

Syfte och mål

Målet är att organisera en nationell samordnande funktion, att skapa en tydlig färdplan för dess arbete samt att inleda den operationella verksamheten i enlighet med leveransplan. Fortsatt förankring behövs på högsta nivå hos universitetssjukhusen, universiteten och näringslivet. Syftet är att ta fram en uppdragsbeskrivning, verksamhetsplan med budget för de kommande 5 – 10 åren som realiseras i ett avtal för långsiktigt hållbar finansiering av samordningsfunktion kring ATMP i Sverige.

Förväntade effekter och resultat

Etablerad nationell samordningsfunktion kring ATMP enligt ovanstående syfte och mål för projektet med effektmålen – Patienters jämlika tillgång till behandling inklusive möjlighet till medverkan i klinisk prövning – Främjande av forskning – Translation av forskning till produktutveckling och produktion i Sverige

Planerat upplägg och genomförande

Styrgrupp och samordningsgrupp redan etablerade. Överenskommelse kring kommunikationsinsats behövs med projektparten Föreningen ATMP Sweden. 6 månader: Val av organisationsform och underlag för finansieringsbehov att förankras med parterna. 12 månader: Utformning av överenskommelse mellan parterna inklusive säkrad finansiering. Extern kommunikation aktiverad. Aktiviteter som säkrar patientperspektiven påbörjade. 18-24 månader: Överenskommelse signerad för sammanhållen samordning.

Vinnovas hemsida